Błyskawiczna prasówka magicowa #176 – spoilery Murders at Karlov Manor i Ravnica Clue Edition

Minione tygodnie to spoilery Murders at Karlov Manor i ujawnienie Ravnica Clue Edition. Na pełny ogląd dodatku poczekamy do kolejnej prasówki, ale zapowiada się ciekawy dodatek. Z jednej strony wracamy na Ravnicę, a z drugiej to nie do końca powrót do gildyjnego schematu. W sumie to akurat jest fajne.

Nie obywa się jednak bez kłopotów u Wizardów. Czarodzieje postanowili tym razem odwołać tzw. early access stream event dla Murders at Karlov Manor. Nie podano powodów, ale to dość popularne wydarzenie ponoć padło ofiarą niedawnych zwolnień.  Ponadto, mimochodem dowiedzieliśmy się, że Erik Lauer, też znana persona, też rozstał się z Wizardami, odchodząc na emeryturę, a przynajmniej kończąc karierę z MtG. Był lead designerem kilku dodatków, w wielu z nich maczał palce jako developer (zaczynając od Morningtide). Poza tym mamy oczywiście garść wieści i różnych tekstów oraz okres oczekiwania – na nowy set, nowe limited i odświeżone formaty constructed.

Temat tygodnia

Spoilery Murders at Karlov Manor i Ravnica Clue Edition

Właściwie to jest już cały spoiler, ale bliżej przyjrzymy się mu w kolejnej prasówce. Grunt, że poprzedni tydzień koncentrował się właśnie na ujawnianiu kolejnych kart z dodatku i tak poznawaliśmy spoilery Murders at Karlov Manor.

Do tego dowiedzieliśmy się, czym ma być Ravnica Clue Edition i jak się to będzie grać. I w sumie rozczarowanko, bo tak właściwie to swego rodzaju Jumpstart/Intro decki. Paczki mają mieć po 20 kart w boosterze, a do tego mają być tematyczne.  Oczywiście, ważne są tokeny Clue, a całość ma być multiplayerowa, do tego mamy nowe karty, ale nie jest to najbardziej ekscytujący dodatek do gry.

A przy okazji, odkryto pewien kod i pewien motyw z fabuły wskazuje na to, że gdzieś tam… bez zdradzania szczegółów, powiedzmy, że gracze trafili na pewien sekret. Więcej informacji tutaj.

News!

 

Erik Lauer Retires

Eric Lauer, jeden ze starszych graczy, a później developerów MtG, przechodzi na emeryturę. Zostało to krótko wspomniane w tekście MaRo o designie nadchodzącego dodatku. Ponad dwudziestoletnia kariera Erika jako developera zaczęła się wraz z Morningtide około roku 2000. Szybko stał się on jednym z ważniejszych twórców karcianki, stając się głównym developerem, a zarazem lead developerem Innistradu, Return to Ravnica, Khans of Tarkir. Współtworzył także Dominarię i Kaladesh – a w mniejszym lub większym stopniu odcisnął piętno na wielu innych dodatkach od czasu swego przyjścia do gry. Teraz odchodzi na emeryturę, a przynajmniej kończy swoją przygodę z MtG.

Secret Lair Commander deck: Raining Cats and Dogs

Kolejny deczek z serii Secret Lair. tym razem chodzi o pieski i kotki, czyli deck na Rin and Seri, Inseparable. Trochę fajnych reprintów mamy przy okazji, jest 5 double-face kart (ale same karty nie są double face, po prostu mamy dwa warianty ilustracyjne na jednej karcie, raz z psami, raz z kotami. Czyli deck dla miłośników czworonogów.

Murders at Karlov Manor – fabuła

Mamy dokończenie historii nowego dodatku. Kto zabił? Nie zdradzimy, ale cała intryga ma sporo sensu i została fajnie przeprowadzona. Finisz to dwa epizody:

A tu streszczenie całej fabuły dla tych, którym się nie chce czytać opowiadań.

Jak zakwalifikować się na Pro Tour w 2024 roku?

Odpowiedź pod linkiem. Jeśli macie ambicje pojechać i zagrać w tym turnieju, wszystkie szczegóły powyżej.

 

Przegląd prasy branżowej

 

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

Kliknij, aby rozwinąć spoiler z polecanymi decklistami

 

Ciekawe inicjatywy i wydarzenia

Paprykarz Open Series ’24: Warszawa

Dużo turniejów, dużo dobrego grania, m.in. ma być paprykowy finał 2023, a wszystko to już w dniach 9-11 luty. Jak piszą organizatorzy: Paprykarz Open #21 odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie  (ul. Bobrowiecka 9, Warsaw, Poland). Więcej szczegółów pod linkiem i co ważne – ruszyła sprzedaż biletów, a jak się kto pospieszy, to nawet może mieć zniżki.

 

Tolaria OFFline

Wygląda na to, że Michał Pajek miał konsultacje z Lilianą, bo wskrzeszeniu została poddana organizowana przez niego Tolaria na żywo. Poniżej szczegóły ze strony wydarzenia:

 

❗❗❗ GRACZE LIMITED ❗❗❗ TOLARIA WRACA ❗❗❗
Wraca ale OFFline! Po 6 latach przerwy spotkamy się na żywo!
Wiele się wydarzyło od Tolarii w 2018… Pandemia… powstanie grupy The Limited of Poland… 10 edycji ONLINE!
Czas jednak wrócić do tego co w Magic the Gathering najważniejsze… do GATHERING czyli zgromadzenia!
Zapraszamy Was do cudownego Zamku w Szydłowcu ❤🏰
Wirtualny spacer – www.ai360.com.pl/projekty/zamek_szydlowiec/
Naszymi głównymi Partnerami są oczywiście Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz… uwaga, uwaga… Pruszkowski sklep MERFOLK!
Merfolk zadba o to byście znaleźli wszystko czego potrzebujecie do gry! Będzie również przyjmować wpisowe i zabezpieczy wszystkie pyszne boosterki na nasze turnieje!
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
Osoby jeżdżące na Pendelhaven wiedzą że wydarzenia Nostalii Cube nie przypominają szczególnie pozostałych w Polsce. Podejście jest raczej casualowe, nastawione na FUN. Formaty dziwne 😉 Można zagrać w sporo unikalnych cubów. Tym razem nie będzie inaczej. Jednego możecie być pewni – JEDYNYM formatem będzie DRAFT – nie pojawi się nic innego… nawet on demand. Chyba że w hotelu – w hotelu każdy gra co chce.
SOBOTA będzie dniem gdzie odpali się dużo małych turniejów – WSZYSTKIE SINGLE ELIMINATION. Będą do wyboru opcja A i od ok 14:00 dodatkowo opcja B.
OPCJA A – Booster draft Murdes At Karlov Manor
Wpisowe – 5 boosterów MKM
Nagrody – 1 miejsce dostaje 8 boosterów MKM, 2 miejsce ma 4 boostery a 3/4 po 2 boostery.
OPCJA B – Losowy Cube draft (do wylosowania będzie jeden z ok 20-30 cubów ośmiosobywch – będą bardzo różne jak i niezłe niespodzianki)
Wpisowe – 1 booster MKM
Nagrody – 1 miejsce dostaje 4 boostery MKM, 2 miejsce ma 2 boostery a 3/4 po 1 boosterze.
Jeśli martwicie się opcją SE to musicie wiedzieć że będzie przewidziany osobny stół do gier dla osób które nie chce kończyć przygody swoim deckiem na jednej nieudanej grze. Inni pewnie szybko wpiszą się na następny draft. Kto grał drafty on demand na GP Warsaw ten zna idee – SE zapewnia dużą rotacje graczy i nikt nie musi długo czekać na poda. SE znosi też zasadę czasu rundy i terminacji.
NIEDZIELA to duży wspólny turniej Ravnica Remastered na 5-6 rund SWISS. UWAGA! Będzie to draft z grą między podami. Jak w ligach MTGA/MTGO.
Wpisowe – 3 draft boostery Ravnica Remastered
Nagrody – 25 zł kredytu sklepowego do puli od gracza. Podzielone na top 8.
WPISOWE NA CAŁY TURNIEJ to ok 350 zł w zależności od dnia wpłaty:
335 do 15 stycznia – ( https://sklep.merfolk.pl/product/Tolaria-OFFline-s41670 )
350 do 31 stycznia
365 do 15 lutego
380 do 21 lutego
400 po 21 lutego
W ramach wpisowego otrzymujecie 10 boosterów MKM na sobotni rozruch. 3 boostery Ravnica Remastered na niedzielny turniej oraz 25 zł na nagrody w niedzielnym turnieju!
(Jeśli przepuścicie szybko w sobotę 10 boosterów to możecie opłacać dalsze wpisowe własnymi lub dokupić u Merfolka na miejscu). Dotyczy to raczej tylko graczy którzy będą chcieli grać wyłącznie booster draft MKM i będą kręcić niskie wyniki – całej reszcie powinno starczyć 10 na całą sobotę.
LIMIT MIEJSC to 64!
Pozostałe info!
Na terenie zamku jest FOSA CAFE gdzie kupicie i jedzenie i piwko na które jest przyzwolenie. Oczywiście.. tragiczne zachowanie grozi banem na kolejne edycje xD
Polecamy nocleg w Lodowni gdzie czeka Was zniżka 10% na hasło TOLARIA jeżeli zamówicie nocleg na 2 doby (pt/nd)
Tel: 601 312 355
cena 1os/doba : pok 1os =160 / 2os= 260 / 3os =360/ 4os=440 zł
Ze śniadaniem. (Bez śniadania – 20 zł.)
W piątek i w sobote w nocy w Lodowni będzie kwitnąć granie – są warunki – napaleni na takie atrakcje lepiej by zdążyli sobie tam zaklepać – miejsc jest 33. Poza tym są jeszcze W okolicy są jeszcze 3 gwiazdkowe hotele Primagor i Oleńka.

 

 

Jeśli jesteś organizatorem lokalnego turnieju, fajnej imprezy karcianej, i chcesz to zareklamować, to pisz do mnie na ober@psychatog.pl i bez problemu o tym poinformujemy. Za taki wpis w prasówce nie pobieramy żadnych opłat.  

 

Wieści z Psychatoga

Commander na Psychatogu

Właśnie rozpoczęliśmy cykl artykułów o formacie Commander (EDH, cEDH). Pragniemy regularnie publikować teksty o różnym poziomie zaawansowania, od naszych własnych odczuć i przemyśleń, podstawowych zasad, przez bardziej zawiłe analizy i omawianie decków. Chcemy, aby tematyka była zróżnicowana i żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do lektury oraz wspierania naszej inicjatywy :)

Najnowsze teksty: 

WESPRZYJ NAS PRZEZ PATRONITE - KLIKNIJ TUTAJ!

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu EDH za pośrednictwem Patronite. Dzięki temu, będziemy mogli opłacać autorów tekstów, a także polepszać wizualną stronę materiałów i serwisu!

Magic Lore

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa.

Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej, w rozwijanym spoilerze, prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica (posortowane od najnowszego materiału do najstarszego):

Kliknij, aby rozwinąć spoiler

Patronite

W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym Patronom i Sponsorom i Darczyńcom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl oraz Projekt Commander (EDH, cEDH):

 • Tomasz Kryłowski
 • Szymon 'Wadro’ Wiaderny
 • Łukasz 'Cezu’ Ceran
 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszych projektów, np. za pośrednictwem Patronite.

 

Finanse

Tygodniowe Notowania MCM

Standard

Wzrosty
Spadki
9.92 zł
+90.21%
13.32 zł
-42.86%
4.88 zł
+57.14%
6.46 zł
-31.53%
5.93 zł
+47.51%
22.20 zł
-28.57%
24.40 zł
+45.37%
19.98 zł
-21.74%
106.55
+41.26%
13.10 zł
-21.23%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
16.32 zł
+98.65%
9.43 zł
-29.64%
7.90 zł
+78.00%
6.70 zł
-29.60%
6.33 zł
+70.66%
7.57 zł
-21.25%
4.73 zł
+42.95%
5.26 zł
-20.74%
6.22 zł
+40.00%
15.52 zł
-20.39%

Modern

Wzrosty
Spadki
9.79 zł
+38.24%
14.56 zł
-23.54%
11.45 zł
+35.43%
5.35 zł
-23.49%
5.35 zł
+35.39%
14.45 zł
-23.14%
7.75 zł
+33.72%
10.94 zł
-20.36%
5.77 zł
+30.00%
9.28 zł
-20.23%

Eternal

Wzrosty
Spadki
6.46 zł
+482.00%
8.88 zł
-74.84%
5.22 zł
+273.02%
12.88 zł
+190.00%
6.62 zł
-50.17%
8.88 zł
-49.87%

Tygodniowe Notowania MTGO

Standard

Wzrosty
Spadki
2.26 TIX
+67.41%
1.25 TIX
+66.67%
3.24 TIX
-43.16%
1.12 TIX
-36.36%
1.22 TIX
+54.43%
1.27 TIX
-35.53%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
1.82 TIX
+180.00%
1.79 TIX
-58.76%
1.79 TIX
-58.76%
5.35 TIX
+114.86%
1.13 TIX
-56.87%
4.07 TIX
+101.49%
1.13 TIX
-56.87%
1.14 TIX
+90.00%
4.28 TIX
-45.82%

Modern

Wzrosty
Spadki
4.62 TIX
+86.29%
1.90 TIX
-72.97%
4.62 TIX
+86.29%
1.79 TIX
-45.09%
1.26 TIX
+63.64%
1.79 TIX
-45.09%
1.69 TIX
+57.94%
2.92 TIX
-41.48%
11.43 TIX
+51.19%
1.18 TIX
-38.22%

Eternal

Wzrosty
Spadki
1.06 TIX
+430.00%
19.65 TIX
+199.09%
1.72 TIX
-36.30%
2.14 TIX
+160.98%
3.90 TIX
-35.64%
1.07 TIX
+109.80%
1.36 TIX
-35.55%
3.36 TIX
+96.49%
2024-01-22, Źródło: ManaVault.pl

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl