Błyskawiczna prasówka magicowa #174 – Problemy Wizardów z AI

Pojawiły się problemy Wizardów z AI – żeby było zabawniej, na ich własne życzenie. Marketingowe obrazy okazały się nie być wolne od wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji. Mamy też istotną zmianę, jeśli chodzi o Secret Lair. Zaczyna nam się także sezon spoilerowy Murders at Karlov Manor.

Z kolei na naszym lokalnym podwórku jest zapowiedź Tolarii offline. Zbliża się tez Paprykarz, a Akademia Nicol Bolasa wydała fajne podsumowanie lore MtG. Fani kanistra mogą zaś posłuchać rozmowy z kanistrem na SCG. Z 2 tygodni jest też solidny wysyp decków, a i parę tekstów jest ciekawych (szczególnie ten o Vintage Cube i filozofii jej draftowania. Miłego przeglądania.

Temat tygodnia

 

Problemy Wizardów z AI – Czarodzieje przepraszają za wykorzystanie grafik AI w reklamach

W poprzedniej prasówce mieliśmy oświadczenie, że Wizardzi sugerują artystom, by nie korzystali z narzędzi AI do tworzenia obrazów MtG, a i sami tego robić nie zamierzają? I co się okazuje dwa tygodnie później? Ano to, że reklama Wizardów zaraz potem z tego AI korzystała. Niby nie sami Wizardzi winni, a jednak to wciąż ich kampania promocyjna, więc niesmak pozostał. Szczegóły pod linkiem, aczkolwiek wypada tu wspomnieć, że problemy Wizardów z AI dotyczą nie tylko MtG, ale i DnD. Cała sprawa miała zresztą konsekwencje w obrębie MtG – jeden z artystów zdecydował się zrezygnować ze współpracy z Czarodziejami.

W kontekście wykorzystania AI i grafik wyszła jeszcze jedna rzecz ciekawa w temacie w miniony tygodniu – jeśli chcecie, przeczytajcie njus o scrapingu magicowych artystów (w tym dzieci i MaRo!) w Midjourney, który pojawił się w związku z toczącą się sprawą sądową.

 

News!

Zmiany wydawaniu Secret Lair

Secret Lair chyba okazały się zbyt dużym sukcesem, bo Wizardzi postanowili ograniczyć ich podaż. Znaczy, edycji pewnie wciąż będzie mnóstwo, ale wracają limity. Tak właśnie, w tej chwili Wizardzi produkują tyle, ile u nich ludzie zamówią. W 2024 roku większość Secret Lairów będzie jednak limitowana. No dobra, ale dlaczego zbyt duży sukces? Ano chodzi o to, że do tej pory drukarnie nie wyrabiały z drukowaniem kart i zdarzały się koszmarne opóźnienia. Limitowany druk sprawi, że wysyłka powinna być szybsza, bo produkt już będzie gotowy i nie trzeba będzie na niego czekać. Mając zaś cztery lata wiedzy o tym, jak Secret Lairy się sprzedają, Czarodzieje mają mniej więcej wiedzieć, ile czego drukować, by pokrywać zapotrzebowanie rynku. Reakcje? Z jednej strony „oranyboskieFOMO”, z drugiej”wszystkosuperiwspaniale”. Cóż, wiadomo, są plusy ujemne i plusy dodatnie tej zmiany.

Magicowa fabuła: Murders at Karlov Manor – epizod 2: potwory, którymi się stajemy

Kontynuacja magicowych opowieści i historii podbudowującej fabularnie dodatek Murders at Karlov Manor. Epizod pierwszy pojawił się już jakiś czas temu, a teraz dostaniemy całą serię kolejnych części po kolei w tym tygodniu. Zaglądajcie więc na stronę Wizardów, jeśli wam się spieszy poznawać dalsze losy multiwersum, a jeśli nie jest to dla was aż tak pilne, w kolejnej prasówce pewnie będziemy mogli już podlinkować całość.

A przy okazji, pojawiły się pewne problemy z lokalizacją kart z serii Special Guests w Murders at Karlov Manor. Szczegóły pod tym linkiem. Oczywiście, wśród 5 wersji językowych, których problem dotyczy, nie ma wersji polskiej (i nigdy nie było), więc niekoniecznie nas to interesuje, ale nie zdziwcie się, otwierając angielskiego boostera np. z niemiecką czy francuską kartą w środku.

Podsumowanie Mtg Lore na Akademia Nicol Bolasa – Magic: The Gathering po polsku

To rzecz, którą warto wyróżnić, bo mamy tu duże podsumowanie lore Magica i finał projektu Akademii poświęconego magicowej fabule. 30 lat podsumowane w 25 minutowym materiale – jest więc intensywnie i bez zbędnych słów, zachęcamy do obejrzenia!

Czy limited Kahns of Tarkir to porażka na MTG Arena?

Pojawiły się informacje – dzięki 17lands – wskazujące na niską popularność draftów Khans of Tarkir na MTG Arena. Szkoda, bo to jeden z fajniejszych formatów, a warto też dodać, że wniósł on sporo świeżości do klienta – zarówno w kontekście Explorera, jak i Historica czy Timeless.

Czy będzie Pioneer Horizons?

Na to pytanie odpowiedział MaRo i zrobił to w taki sposób, że w zasadzie można być pewnym, że coś będzie. W linku mamy dodatkowo reakcje na taką zapowiedź. A przy okazji, ponoć gracze też nie chcą remastered setów aż tak bardzo (acz nie ma się co przywiązywać do tej informacji, jest oparta na zbyt skąpych danych – jednocześnie można to zrozumieć, biorąc pod uwagę nostalgię za pełnymi, starymi setami oraz zmęczenie ilością setów pojawiających się online – dużo tego jest i to też pewnie ma wpływ na wybory graczy).

 

Przegląd prasy branżowej

 

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

Kliknij, aby rozwinąć spoiler z polecanymi decklistami

 

Ciekawe inicjatywy i wydarzenia

Paprykarz Open Series ’24: Warszawa

Dużo turniejów, dużo dobrego grania, m.in. ma być paprykowy finał 2023, a wszystko to już w dniach 9-11 luty. Jak piszą organizatorzy: Paprykarz Open #21 odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie  (ul. Bobrowiecka 9, Warsaw, Poland). Więcej szczegółów pod linkiem i co ważne – ruszyła sprzedaż biletów, a jak się kto pospieszy, to nawet może mieć zniżki.

 

Tolaria OFFline

Wygląda na to, że Michał Pajek miał konsultacje z Lilianą, bo wskrzeszeniu została poddana organizowana przez niego Tolaria na żywo. Poniżej szczegóły ze strony wydarzenia:

 

❗❗❗ GRACZE LIMITED ❗❗❗ TOLARIA WRACA ❗❗❗
Wraca ale OFFline! Po 6 latach przerwy spotkamy się na żywo!
Wiele się wydarzyło od Tolarii w 2018… Pandemia… powstanie grupy The Limited of Poland… 10 edycji ONLINE!
Czas jednak wrócić do tego co w Magic the Gathering najważniejsze… do GATHERING czyli zgromadzenia!
Zapraszamy Was do cudownego Zamku w Szydłowcu ❤🏰
Wirtualny spacer – www.ai360.com.pl/projekty/zamek_szydlowiec/
Naszymi głównymi Partnerami są oczywiście Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz… uwaga, uwaga… Pruszkowski sklep MERFOLK!
Merfolk zadba o to byście znaleźli wszystko czego potrzebujecie do gry! Będzie również przyjmować wpisowe i zabezpieczy wszystkie pyszne boosterki na nasze turnieje!
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
Osoby jeżdżące na Pendelhaven wiedzą że wydarzenia Nostalii Cube nie przypominają szczególnie pozostałych w Polsce. Podejście jest raczej casualowe, nastawione na FUN. Formaty dziwne 😉 Można zagrać w sporo unikalnych cubów. Tym razem nie będzie inaczej. Jednego możecie być pewni – JEDYNYM formatem będzie DRAFT – nie pojawi się nic innego… nawet on demand. Chyba że w hotelu – w hotelu każdy gra co chce.
SOBOTA będzie dniem gdzie odpali się dużo małych turniejów – WSZYSTKIE SINGLE ELIMINATION. Będą do wyboru opcja A i od ok 14:00 dodatkowo opcja B.
OPCJA A – Booster draft Murdes At Karlov Manor
Wpisowe – 5 boosterów MKM
Nagrody – 1 miejsce dostaje 8 boosterów MKM, 2 miejsce ma 4 boostery a 3/4 po 2 boostery.
OPCJA B – Losowy Cube draft (do wylosowania będzie jeden z ok 20-30 cubów ośmiosobywch – będą bardzo różne jak i niezłe niespodzianki)
Wpisowe – 1 booster MKM
Nagrody – 1 miejsce dostaje 4 boostery MKM, 2 miejsce ma 2 boostery a 3/4 po 1 boosterze.
Jeśli martwicie się opcją SE to musicie wiedzieć że będzie przewidziany osobny stół do gier dla osób które nie chce kończyć przygody swoim deckiem na jednej nieudanej grze. Inni pewnie szybko wpiszą się na następny draft. Kto grał drafty on demand na GP Warsaw ten zna idee – SE zapewnia dużą rotacje graczy i nikt nie musi długo czekać na poda. SE znosi też zasadę czasu rundy i terminacji.
NIEDZIELA to duży wspólny turniej Ravnica Remastered na 5-6 rund SWISS. UWAGA! Będzie to draft z grą między podami. Jak w ligach MTGA/MTGO.
Wpisowe – 3 draft boostery Ravnica Remastered
Nagrody – 25 zł kredytu sklepowego do puli od gracza. Podzielone na top 8.
WPISOWE NA CAŁY TURNIEJ to ok 350 zł w zależności od dnia wpłaty:
335 do 15 stycznia – ( https://sklep.merfolk.pl/product/Tolaria-OFFline-s41670 )
350 do 31 stycznia
365 do 15 lutego
380 do 21 lutego
400 po 21 lutego
W ramach wpisowego otrzymujecie 10 boosterów MKM na sobotni rozruch. 3 boostery Ravnica Remastered na niedzielny turniej oraz 25 zł na nagrody w niedzielnym turnieju!
(Jeśli przepuścicie szybko w sobotę 10 boosterów to możecie opłacać dalsze wpisowe własnymi lub dokupić u Merfolka na miejscu). Dotyczy to raczej tylko graczy którzy będą chcieli grać wyłącznie booster draft MKM i będą kręcić niskie wyniki – całej reszcie powinno starczyć 10 na całą sobotę.
LIMIT MIEJSC to 64!
Pozostałe info!
Na terenie zamku jest FOSA CAFE gdzie kupicie i jedzenie i piwko na które jest przyzwolenie. Oczywiście.. tragiczne zachowanie grozi banem na kolejne edycje xD
Polecamy nocleg w Lodowni gdzie czeka Was zniżka 10% na hasło TOLARIA jeżeli zamówicie nocleg na 2 doby (pt/nd)
Tel: 601 312 355
cena 1os/doba : pok 1os =160 / 2os= 260 / 3os =360/ 4os=440 zł
Ze śniadaniem. (Bez śniadania – 20 zł.)
W piątek i w sobote w nocy w Lodowni będzie kwitnąć granie – są warunki – napaleni na takie atrakcje lepiej by zdążyli sobie tam zaklepać – miejsc jest 33. Poza tym są jeszcze W okolicy są jeszcze 3 gwiazdkowe hotele Primagor i Oleńka.

 

 

Jeśli jesteś organizatorem lokalnego turnieju, fajnej imprezy karcianej, i chcesz to zareklamować, to pisz do mnie na ober@psychatog.pl i bez problemu o tym poinformujemy. Za taki wpis w prasówce nie pobieramy żadnych opłat.  

 

Wieści z Psychatoga

Commander na Psychatogu

Właśnie rozpoczęliśmy cykl artykułów o formacie Commander (EDH, cEDH). Pragniemy regularnie publikować teksty o różnym poziomie zaawansowania, od naszych własnych odczuć i przemyśleń, podstawowych zasad, przez bardziej zawiłe analizy i omawianie decków. Chcemy, aby tematyka była zróżnicowana i żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do lektury oraz wspierania naszej inicjatywy :)

Najnowsze teksty: 

WESPRZYJ NAS PRZEZ PATRONITE - KLIKNIJ TUTAJ!

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu EDH za pośrednictwem Patronite. Dzięki temu, będziemy mogli opłacać autorów tekstów, a także polepszać wizualną stronę materiałów i serwisu!

Magic Lore

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa.

Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej, w rozwijanym spoilerze, prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica (posortowane od najnowszego materiału do najstarszego):

Kliknij, aby rozwinąć spoiler

Patronite

W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym Patronom i Sponsorom i Darczyńcom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl oraz Projekt Commander (EDH, cEDH):

 • Tomasz Kryłowski
 • Szymon 'Wadro’ Wiaderny
 • Łukasz 'Cezu’ Ceran
 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszych projektów, np. za pośrednictwem Patronite.

 

Finanse

Tygodniowe Notowania MCM

Standard

Wzrosty
Spadki
5.22 zł
+78.03%
63.94 zł
-40.00%
15.79
+53.90%
15.54 zł
-27.69%
6.66 zł
+50.00%
5.11 zł
-22.30%
4.95 zł
+38.51%
17.76 zł
-19.19%
57.06 zł
+34.41%
30.64 zł
-18.78%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
5.44 zł
+64.43%
5.28 zł
-27.66%
4.51 zł
+37.16%
14.92 zł
-18.15%
10.08 zł
+32.75%
7.62 zł
-17.94%
10.17 zł
+31.23%
25.53 zł
-17.86%
7.75 zł
+28.31%
31.08 zł
-17.65%

Modern

Wzrosty
Spadki
6.19 zł
+30.99%
37.19 zł
-24.28%
6.39 zł
+28.57%
6.53 zł
-23.44%
28.15 zł
+25.79%
4.77
-22.94%
4.82 zł
+24.71%
8.17 zł
-22.53%
35.79 zł
+21.84%
63.21 zł
-20.76%

Eternal

Wzrosty
Spadki
54.13 zł
+6,151.28%
8.73 zł
+495.45%
7.84 zł
+204.31%
6.66 zł
+200.00%
12.39 zł
+184.69%
45.49 zł
-43.08%

Tygodniowe Notowania MTGO

Standard

Wzrosty
Spadki
39.79 TIX
+58.09%
3.24 TIX
-43.16%
1.21 TIX
+45.78%
5.95 TIX
+27.14%
1.02 TIX
-31.54%
5.96 TIX
+17.32%
1.09 TIX
+17.20%
1.41 TIX
-28.06%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
1.82 TIX
+180.00%
1.79 TIX
-58.76%
1.79 TIX
-58.76%
5.35 TIX
+114.86%
1.13 TIX
-56.87%
4.07 TIX
+101.49%
1.13 TIX
-56.87%
4.07 TIX
+101.49%
4.28 TIX
-45.82%

Modern

Wzrosty
Spadki
1.90 TIX
+150.00%
1.90 TIX
-72.97%
11.30 TIX
+127.82%
1.79 TIX
-45.09%
1.14 TIX
+90.00%
1.79 TIX
-45.09%
1.49 TIX
+88.61%
2.92 TIX
-41.48%
4.62 TIX
+86.29%
1.26 TIX
-38.54%

Eternal

Wzrosty
Spadki
1.22 TIX
+1,642.86%
1.77 TIX
-56.83%
1.06 TIX
+430.00%
1.72 TIX
-49.11%
19.65 TIX
+199.09%
1.36 TIX
-48.68%
1.17 TIX
+172.09%
3.74 TIX
-38.79%
2.14
TIX
+160.98%
1.18 TIX
-38.22%
2024-01-08, Źródło: ManaVault.pl

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl