Błyskawiczna prasówka magicowa #153 – nowe magicowe dodatki na 2024 rok i unbany

Wizardzi zaprezentowali nam nowe magicowe dodatki na 2024 rok i unbany w modernie i legacy. Pierwsza kwestia dotyczyła produktów, które pojawią się w kolejnych latach i rzeczy te pokazano na GenConie, celebrując 30 rocznicę Magica (tak właśnie! to w minionym tygodniu minęło 30 lat od pojawienia się karcianki). To drugie zaś dotyczy poniedziałkowego okienka z banami. Tym razem jednak karty „wypuszczono z więzienia” i żadna nie trafiła pod młotek.

Produktowo sporo się więc działo. Dostaliśmy mnóstwo zapowiedzi, jest też trochę njusów branżowych (m.in. o wynikach finansowych dodatku LotR – patrząc tylko po nich, możecie się szykować na kolejne całe dodatki Universes Beyond… i zresztą je dostaniecie). Tekstowo i deckowo trochę jest jednak ubogo, ale i tak coś tam się znalazło ciekawego – głównie w kontekście Commander Masters. Miłego przeglądania!

Temat tygodnia

Nowe magicowe dodatki na rok 2024 i później oraz unbany

Dwie różne kwestie, zaczniemy od produktów. Tu tematem zajmiemy się pobieżnie, a dokładniej temat jest opisany w osobnym, psychatogowym tekście: 30 urodziny Magic: the Gathering – nowości i współprace z kultowymi markami Ubisoft, Bethesda i Square Enix. Zainteresowanych szczegółami zachęcamy, by tam zajrzeć lub zajrzeć do oryginalnego linku.

Tak czy siak, rzecz działa się na GenConie. To tam dostaliśmy wszystkie ogłoszenia urodzinowo-produktowe, sięgające aż 2026 roku.

I tak, w najbliższym czasie czekają na nas takie produkty:

(2023 rok)

 • Wilds of Eldraine (klasyczny dodatek)
 • Lost Caverns of Ixalan (klasyczny dodatek)
 • Lost Caverns of Ixalan: Jurrasic World (zestaw kart w ramach Universes Beyond z grafikami dinozaurów z filmów)
 • świąteczne wydanie Lord of the Rings: Tales of Middle-earth (ten sam set, ale z nowymi kartami, z nowymi wariantami graficznymi kart i z nowymi scenami)

 

(2024 rok)

 • Ravnica Remastered (dodatek suplementarny remasterujący dotychczasowe bloki Ravnici, z retro frame kartami przynajmniej ravnicowych duali)
 • Murders at Karlov Manor (top-down mystery set nie skupiający się na gildiach, a na rozwiązywaniu kryminalnej zagadki – nie znamy jednak szczegółów, będzie w nim obecny jakiś element Universes Beyond w formie gry planszowej – Ravnica Clue Edition)
 • Fallout Commander Decks (talie do gry EDH związane z klasycznym RPG należącym obecnie do Bethesda Softworks)
 • Outlaws of Thunder Junction (klasyczny dodatek z banitami na nowym planie inspirowanym Dzikim Zachodem – sporo się o tym mówiło, ale w końcu powstał; ma się na nim pojawić Tinybones, Oko, Vraska, Jace, Rakdos oraz Old Rutstein)
 • Modern Horizons 3 (dodatek suplementarny)
 • Assasin’s Creed Universes Beyond (nowy dodatek z nowym typem boosterów – Beyond Boosters, nie przeznaczonych do draftów)
 • Bloomburrow (nowy plan z antropomorficznymi zwierzętami, bez ludzi – ma rozpocząć nowy story arc o nazwie Dragonstorm
 • Duskmourn: House of Horror (nowy setting inspirowany horrorami Kinga, slasherami z lat 70-80, itp, świat ten zajęty jest cały przez typową, znaną z horrorów posiadłość/dwór – jak zwał, tak zwał, wygląda na to, że ma być strasznie i krwawo, ot konkurencja dla Innistradu na jesień)

 

(2025-2026 rok)

 • Innistrad Remastered
 • Tennis
 • Ultimate
 • Final Fantasy
 • Volleyball
 • Wrestling
 • Yachtling
 • Ziplining

 

To głównie nazwy kodowe, częściowo wyjaśnione, a częściowo jeszcze owiane tajemnicą, ale wiemy, że w tym czasie czeka nas:

 • finał story arc Omenpaths
 • powrót na Tarkir
 • wizyta na planie inspirowanym kosmicznymi podróżami, kosmosem, kosmitami (w tym Obcym), etc.
 • powrót na Lorwyn
 • Powrót na Arcavios

Secret Lair: Angels: They’re Just Like Us but Cooler and with Wing

Ta kwestia osobno, bo w sumie już jest aktualna. Jest to trzeci dodatek Secret Lair, który Wizardzi postanowili opublikować. Tym razem bedzie poświęcony aniołom – zawiera nowe artworki i 100 kart gotowych do gry wraz z tokenami DFC, a powstał we współpracy z grafikiem Scottem M. Fischerem.

Set zawiera:

Display cards are non-foil and printed on a thicker cardstock—great for showing off and celebrating your deck but not legal in sanctioned Commander play. Pełna lista kart pod linkiem, podobnie informacje o cenie i możliwości zakupu.

Ponadto, warto poinformować o Summer Superdrop Secret Lair. Aniołki można bowiem kupić w bundlu, który zawiera:

 • Secret Lair Commander deck Angels: They’re Just Like Us but Cooler and with Wings
 • Goblin & Squabblin’ Traditional Foil Edition
 • Goblin and Squabblin’ Non-Foil Edition
 • Bad to the Bones Traditional Foil Edition
 • Bad to the Bones Non-Foil Edition
 • Artist Series: Ryan Alexander Lee Traditional Foil Edition
 • Artist Series: Ryan Alexander Lee Non-Foil Edition

Oczywiście zestawy tych kart można też kupić osobno. Tyle o produktach (prawie, osobno niżej omówimy wieści z Areny), czas na kwestię banów i unbanów.

Unbany w legacy i modernie

Wizardzi poinformowali, że żadnych banów nie będzie tym razem (aczkolwiek istnieją karty i strategie, którym się przyglądają w różnych formatach), a zamiast tego dostanie unbany:

Decyzja była dość zaskakująca, choć byli tacy, którzy przewidzieli możliwość unbana w modernie. W legacy jakoś nikomu nie przyszło to do głowy, by coś odbanować. Generalnie raczej były zresztą wskazywane w kontekście banów karty w innych formatach, zwłaszcza w pioneerze. Dokładnie wyjaśnienie powodów unbanów pod linkiem w nagłówku.

W temacie unbanów w Modernie miło przeczytać argumentację naszych, polskich graczy.

 

News!

Commander Masters i zmiany w Oracle

Wizardzi zafundowali nam małą aktualizację zasad. Głównie chodzi o szczególny sposób draftowania Commander Masters, by móc wykorzystywać legendy jak partnerów (tylko w draftach tego dodatku). Poza tym, mamy małą aktualizację zapisu kart (głównie chodzi o lepszy wording właśnie):

Ogłoszenia MTG Arena 07.08.2023 

Zazwyczaj ogłoszenia z Areny pomijamy, ale czasem warto o nich wspomnieć, gdy zawierają istotne ogłoszenia dla graczy. No a tym razem dowiedzieliśmy się, co nas czeka w bliższej i nieco dalszej przyszłości. Konkretniej mówiąc:

 • w 2023 roku odwiedzimy Tarkir w dodatku Khans of Tarkir – tak, set trafi na MTG Arena
 • przed końcem 2024 roku na MTG Arena ma być możliwe granie pioneera
 • Modern Horizons 3 trafi też na MTG Arena!
 • na MTG Arena trafią też karty z Final Fantasy – to ma być w pełni draftowalny set
 • niestety na Arenę nie trafią na razie remestered sety
 • będą kosmetyki falloutowe, ale nie będzie kart z tego dodatku

Ma być tez usprawnione duplicate protection. Możliwe, że pojawi się opcja grania PvE, czyli przeciwko komputerowi, jak w starych Duelsach? Na razie to spekulacje trochę. Nie jest też wykluczany multiplayer – albo w formie Areny, albo jako osobny klient. Możemy się też spodziewać specjalnych wydarzeń związanych z 5 rocznicą samej MTG Arena.

Lotus Petal na 30 urodziny

Pojawiła się kolejna promo karta. Tym razem chodzi o foil-etched Lotus Petal, który można było dostać na GenConie, a który będzie dostępny też w sklepach. Szczegóły pod linkiem.

Teaser Wilds of Eldraine od MaRo

Jest mnóstwo osób, które lubią teasery nowych dodatków od MaRo. Sami do nich należymy! Dlatego i tym razem nie pomijamy najnowszej edycji, tej dotyczącej Wilds of Eldraine. Teaser znajdziecie pod linkiem. Najciekawszy element? Chyba jednak „Creature – Rabbit Unicorn”.

LotR drugim największym hitem sprzedażowym Wizardów

I prawdopodobnie będzie pierwszym, a przynajmniej tak w podlinkowanym wyżej njusie twierdzą. Do tej pory rekord należał do Modern Horizons 2, ale prawdopodobnie za jakiś czas się to zmieni. Niezależnie jednak od tego, Magic wciąż świetnie się sprzedaje, mimo że ten rok przynosi Hasbro niższe przychody (ale tego się spodziewano, biorąc pod uwagę plan wydawniczy).

Kradzież na GenConie – złodzieje i karty za 300 tys. $

Na GenConie doszło do zdecydowanie dość nietypowego zdarzenia. Nietypowego w tym sensie, że dwóch kolesi postanowiło niczym gang Olsena ukraść karty i nawet im się to udało, ale nie wzięli pod uwagę kamer monitoringu. Pewnie to zatem kwestia czasu zanim wpadną. Tak czy siak, wzięli sobie paleciaka, podjechali po karty i zabrali je ze sobą w pudłach na wózku. I oby faktycznie udało się ich dorwać.

20% śmieci na śmietniskach w USA to magicowe art karty

A to jest śmieszna sprawa. Ale jak się zastanowić chwilę, to jednak nie jest wcale tak wesoło. Okazuje się, że ogromna rzesza graczy nie chce art kart od Wizardów, więc lądują one wśród śmieci. I problem stał się tak wielki, że pojawiły się inicjatywy zachęcające do wykorzystywania tych art kart w kreatywny sposób – zamiast ich wyrzucania. Nawet kontaktowano się w tej sprawie z Wizardami, którzy jednakże nie mają zamiaru zaprzestać drukowania art kart, ani nie zgadzają się na ich wykorzystanie jako proxów (i oficjalnie wręcz mamy wypowiedź – jak już ktoś chce proxów, niech korzysta z boosterów 30th anniversary… cóż.).

 

Przegląd prasy branżowej

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

Kliknij, aby rozwinąć spoiler z polecanymi decklistami

 

Ciekawe inicjatywy i wydarzenia

Jeśli jesteś organizatorem lokalnego turnieju, fajnej imprezy karcianej, i chcesz to zareklamować, to pisz do mnie na ober@psychatog.pl i bez problemu o tym poinformujemy. Za taki wpis w prasówce nie pobieramy żadnych opłat.  

 

Wieści z Psychatoga

Commander na Psychatogu

Właśnie rozpoczęliśmy cykl artykułów o formacie Commander (EDH, cEDH). Pragniemy regularnie publikować teksty o różnym poziomie zaawansowania, od naszych własnych odczuć i przemyśleń, podstawowych zasad, przez bardziej zawiłe analizy i omawianie decków. Chcemy, aby tematyka była zróżnicowana i żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do lektury oraz wspierania naszej inicjatywy :)

Najnowsze teksty:

WESPRZYJ NAS PRZEZ PATRONITE - KLIKNIJ TUTAJ!

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu EDH za pośrednictwem Patronite. Dzięki temu, będziemy mogli opłacać autorów tekstów, a także polepszać wizualną stronę materiałów i serwisu!

Magic Lore

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa.

Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej, w rozwijanym spoilerze, prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica (posortowane od najnowszego materiału do najstarszego):

Kliknij, aby rozwinąć spoiler

Patronite

W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym Patronom i Sponsorom i Darczyńcom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl oraz Projekt Commander (EDH, cEDH):

 • Tomasz Kryłowski
 • Szymon 'Wadro’ Wiaderny
 • Łukasz 'Cezu’ Ceran
 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszych projekto projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

Finanse

Tygodniowe Notowania MCM

Standard

Wzrosty
Spadki
6.06 zł
+35.35%
6.79 zł
-40.00%
10.09 zł
+33.53%
5.09 zł
-30.77%
27.16 zł
+33.33%
26.02 zł
-30.56%
18.10 zł
+33.33%
10.64 zł
-21.67%
35.76
+31.89%
16.81 zł
-21.21%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
7.24 zł
+60.00%
9.17 zł
-65.91%
17.18 zł
+41.60%
31.68 zł
-29.89%
4.64 zł
+34.87%
5.32 zł
-23.70%
11.43 zł
+33.60%
4.68 zł
-20.99%
6.97 zł
+28.33%
172.40 zł
-19.78%

Modern

Wzrosty
Spadki
11.84 zł
+30.42%
7.29 zł
-23.33%
35.35 zł
+27.82%
12.33 zł
-22.70%
12.06 zł
+27.82%
32.20 zł
-21.73%
8.94 zł
+27.01%
6.74 zł
-19.46%
4.89 zł
+25.58%
8.78 zł
-19.00%

Eternal

Wzrosty
Spadki
8.33 zł
+268.00%
117.68 zł
-63.38%
9,011.36 zł
+231.83%
12.99 zł
-58.25%
1,362.34 zł
+213.57%
9.05 zł
-55.26%
5.43 zł
+140.00%
6.18 zł
-50.54%
19.10 zł
+131.87%
8.96 zł
-43.27%

Tygodniowe Notowania MTGO

Standard

Wzrosty
Spadki
3.24 TIX
-43.16%
1.98 TIX
-36.54%
3.54 TIX
+33.58%
1.34 TIX
-34.31%
2.93 TIX
+29.65%
2.95 TIX
-30.59%
1.79 TIX
+28.78%
2.94 TIX
-26.13%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
1.82 TIX
+180.00%
1.79 TIX
-58.76%
6.45 TIX
+150.97%
1.79 TIX
-58.76%
1.13 TIX
-56.87%
5.35 TIX
+114.86%
1.13 TIX
-56.87%
1.22 TIX
+106.78%
4.28 TIX
-45.82%

Modern

Wzrosty
Spadki
5.08 TIX
+366.06%
1.90 TIX
-72.97%
2.20 TIX
+358.33%
1.79 TIX
-45.09%
3.32 TIX
+295.24%
1.79 TIX
-45.09%
1.50 TIX
+194.12%
2.92 TIX
-41.48%
3.31 TIX
+182.91%
1.18 TIX
-38.22%

Eternal

Wzrosty
Spadki
1.06 TIX
+430.00%
2.67 TIX
-51.19%
2.20 TIX
+358.33%
1.72 TIX
-36.30%
1.62 TIX
+252.17%
3.90 TIX
-35.64%
19.65 TIX
+199.09%
1.36 TIX
-35.55%
1.50 TIX
+194.12%
2023-08-07, Źródło: ManaVault.pl

H2: Zapowiedzi produktów Magic: the Gathering na 2024 rok

H3: Modern Horizons 3
Modern Horizons 3 to kolejna odsłona popularnej serii, która ma na celu wprowadzenie nowych kart bezpośrednio do formatu Modern i innych wiecznych formatów. Tym razem, Wizards of the Coast zapowiedzieli, że w Modern Horizons 3 pojawią się Eldrazi, jedna z najbardziej ikonicznych i potężnych ras w całym multiversum Magic: the Gathering.

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (